prosinec 2018

Neztratíme se v lese značek

Dopravní soutěž pro žáky 9. tříd

Zkoušeli jste někdy na kole projet po deseticentimetrové lávce? Přes různě velké a různě zapeklité nerovnosti na cestě? Balancovat s kolem pod sebou a míčkem v jedné ruce na šikmé ploše? Slalom?

Tohle a ještě ledacos jiného ovšem čekalo naše deváťáky, kteří za Mánesku bojovali v dopravní soutěži organizované DDM Sluníčko v rámci Týdne mobility. Nejen zmíněné překážky v jízdě zručnosti jim ovšem stály v cestě. Museli prokázat výbornou znalost pravidel silničního provozu v testech - a také v praxi.

Vy, kdo už jste navštívili zrekonstruované dopravní hřiště, jistě víte, že záludností na něm oproti dřívějšku spíš přibylo. A že to množství dopravních značek je opravdu jako les.

Na pěkném 4. místě z něj vykličkovalo družstvo 9. B ve složení Věra, Eva, Vojta a Martin. Ještě lépe dopadlo družstvo 9. A, konkrétně Valča, Tereza a dva Jirkové, které celou soutěž vyhrálo. První cena nebyla ledajaká - sleva na 30% z ceny řidičského průkazu na osobní auto, platná až do roku 2018, kdy jim tak asi těch osmnáct bude.

Vítězům blahopřejeme a všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy nejen v dopravních předpisech, ale také ve slušném a sportovním chování.

fotky aneb jak jim to slušelo

Geoinformatika - co, proč a jak?

Informatika je běžně užívané slovo. Geo už naši žáci také nějaké slyšeli – geoid, možná i geologie, avšak o geoinformatice nejspíše ne. V pondělí 26. listopadu se to změnilo pro žáky přírodovědného semináře v 9. a 8. ročníku s několika málo zájemci mimo seminář. Ti se zúčastnili dvouhodinového semináře a workshopu geoinformatiky (fotky).

Nové stromy pro fenologii

Od jara 2019 budou moci GLOBE fenologové přispívat ke sledování změn klimatu ještě lépe, než dosud. Na jaře, k dvěma pozorovaným břízám, přibudou lípa (strom svobody), višeň a líska. Už se těšíme :-)

Vysychání půdy - začali jsme

Na projektu tří škol ke sledování rychlosti vysychání půdy jsme se dohodli se základními školami v Kunraticích a Žacléři již na GLOBE Games 2018 v Humpolci. Konečně jsme začali a prvně "kopli" do země.

Setkání třetího druhu s mořskými želvami

Naše škola je pověstná účastí v dobročinných akcích - velice dlouhá spolupráce se Stonožkou (Stonožková škola), Kolo a dopisy pro Afriku, sbírky zimního oblečení, sponzorství zvířat v ZOO Lešná, ... Nově jsme se pustili do ochrany mořských želv.

Florbalový okres kluků

Neuběhl ani týden a v naší tělocvičně se znovu potí mladé florbalové naděje - vítězové okrskových kol.

Chlapecký okrsek ve florbalu

Jak jsem již navedl předchozím příspěvkem, florbalový týden pokračuje! Dnes v naší tělocvičně soutěží mladší i starší kluci!

Holčičí okres ve florbalu

Rok se sešel s rokem a je tu zase rozruch okolo nejpopulárnějšího sportu na naší škole - florbalu! A dívčí týmy z okolí mají tu čest odstartovat tuto sezonu.

Oblastní kolo Pišqworky

V pátek 9.11. proběhlo na Gymnáziu Lesní čtvrť oblastní kolo soutěže Pišqworky.

ČEPS CUP ve florbalu opět na Mánesce

7. listopadu se na Mánesce odehrál florbalový turnaj žáků 4. - 5. tříd Čeps cup.

Sucho – projekt tří škol

Na loňských GLOBE Games (GG) jsem se dohodl s kolegy Honzou ze Základní školy Kunratice a Radovanem – koordinátorem EVVO ze Základní školy Žacléř na společném gloubím projektu s tématem SUCHO.

Smršť přírodovědného bádání žáků 2. stupně

V loňském školním roce jsme žákům tehdejších šestých až osmých tříd nabídli ve škole opět přírodovědný seminář.

Roboti na Mánesce druhým rokem

Už druhým rokem nabídla škola žákům robotický kroužek vedený panem učitelem Brožou v rámci školního klubu.

Stolní tenis v Želechovicích

Pinec je pro naši školu spíše netradičním sportem, ale přesto jsme jeli 17. 10. do Želechovic s velkým očekáváním.

PIŠQWORKY

Školní kolo

EXKURZE do ZOO ZLÍN - Lešná

V měsíci říjnu se žáci 8. ročníku vypravili na exkurzi do ZOO Zlín. Tady byl pro ně pracovníky zahrady připraven výukový program na téma Africká savana.

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN

Ve středu 10. října proběhla na naší škole celorepubliková soutěž PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN pořádaná Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP.

Trnavský vrch - okresní kolo v přespolním běhu

26. 9. 2018 se početná výprava z Mánesky zúčastnila okresního kola v přespolním běhu.

PREVENTIVNÍ VLAK

Dopravní soutěž v rámci Týdne mobility

V rámci Týdne mobility se 17. září 2018 uskutečnila dopravní soutěž žáků devátých tříd.

Mladý chemik České republiky

12. 6. 2018 se konalo celostátní kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR v prostorách Fakulty chemicko-technologické v Pardubicích. Do finále se za naši školu probojoval Pavel Vysloužil z 9.C.