leden 2020
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

kontakt

Základní škola Mánesova Otrokovice, příspěvková organizace

Mánesova 908
765 02, Otrokovice

Tel: +420 576 771 272
Mail: skola@zsotrman.cz
Web: www.zsotrman.cz

Sucho – projekt tří škol

Na loňských GLOBE Games (GG) jsem se dohodl s kolegy Honzou ze Základní školy Kunratice a Radovanem – koordinátorem EVVO ze Základní školy Žacléř na společném gloubím projektu s tématem SUCHO.

Záměr spočívá v měření rychlosti vysychání půdy gloubáky v porovnání s meteorologickými daty – dešťové srážky, teplota vzduchu a půdy. Výsledky pak srovnáme a vytvoříme společnou prezentaci pro GG 2019 v Kadani.

Projekt je velmi aktuální s ohledem na čím dál větší horka a úbytek srážek (nástěnka Pinterestu s články k suchu a změnám klimatu). Proto se mu věnujeme v rámci programu GLOBE. Meteorologická data obstarávají sedmáci, kteří se dobrovolně zapojili v rámci přírodovědného semináře. O půdu se stará čtyřčlenný tým chlapců – Thin, Honza, Štěpán a Dominik. Každý z nich reprezentuje jeden ročník, v projektu jsou tedy zástupci celého 2. stupně.

Žákům projekt přinese nové zkušenosti, dovednosti i znalosti v oblasti životního prostředí. Rozvoj kompetencí - komunikačních, sociálních, pracovních a k učení při spolupráci v týmu složeném z žáků tří škol a při tvorbě společného výstupu projektu. Zároveň je čeká jedno společné soustředění v krásném prostředí Krkonoš přibližně měsíc před odjezdem na GLOBE Games. Třeba vzniknou i trvalá přátelství.

Máneska a rovněž občané Otrokovicka získají informaci o tom, jak rychle zde vysychá půda, případně, jak moc je v ní vody. Třeba se podaří vytvořit trvalou spolupráci.

Doufám v dlouhodobé sledování vysychání půdy ke sledování případných změn klimatu nejen Otrokovicka - domova našich současných i bývalých žáků.

Pavel Broža