srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

kontakt

Základní škola Mánesova Otrokovice, příspěvková organizace

Mánesova 908
765 02, Otrokovice

Tel: +420 576 771 272
Mail: skola@zsotrman.cz
Web: www.zsotrman.cz

Školní poznávací zájezd do Německa a Anglie

 

   Ve dnech 4. – 9. června se 41 žáků naší školy vypravilo společně s paní učitelkou Vašátovou, Šálkovou a Česalovou na poznávací zájezd do Německa a Anglie. Vezli nás páni řidiči David a Ondra z naší osvědčené autobusové firmy Magic Bus a provázela nás milá slečna průvodkyně Zuzka ze Student Agency.

     Vyrazili jsme o půlnoci a už v sedm hodin ráno jsme se procházeli starobylým německým městem Passau a obdivovali soutok tří řek – Dunaj, Inn a Ilz, z nichž každá má jinou barvu a jejich propojení je velmi působivé.

IMG_2867.JPG

     

IMG_2885.JPG

Naše druhá zastávka byla v Mnichově. Zde jsme nejprve navštívili muzeum BMW a poté Olympijský park, kde jsme mohli z 291 vysoké olympijské věže obdivovat nejen olympijský stadion a všechna sportoviště, ale i celý Mnichov a jeho široké okolí.

     Následoval odjezd do místa našeho nocování v legendární mládežnické ubytovně zvané Jugendherberge ve městě Heilbronn. Někteří zvolili jako večerní program odpočinek v ubytovně a povídání si s novými německými přáteli, kteří zde rovněž přebývali, jiní se vypravili na delší pohodovou nedělní procházku poklidným městem. Jako bonus objevili restauraci s výborným kebabem a cukrárnu s nejlepší zmrzlinou v Německu.

IMG_4485.JPG

     Další den – v pondělí ráno – nás překvapil neobvykle slabý provoz na silnicích i na dálnicích. Zjistili jsme, že se v Německu zrovna slaví jeden z mnoha státních svátků, a tudíž jsme mohli plynule pokračovat přes Belgii a Holandsko do Calais a v pohodě stihnout náš objednaný trajekt.

IMG_4648.JPG

     Plavba trajektem z Calais do Doveru za krásného počasí a v záři zapadajícího slunce byla opravdu nezapomenutelný zážitek! Všichni fotili a natáčeli a nikdo neskrýval své nadšení! Bohužel tato úžasná plavba netrvala moc dlouho.

IMG_4714.JPG

     Dover nás přivítal typickým deštěm, který cestou do Wokingu, kde jsme se poprvé měli setkat s našimi hostitelskými rodinami, ještě hodně zesílil. Za hustého deště si jednotlivé dámy vyzvedávaly své hosty a odvážely je do svých domovů auty různých značek, mezi kterými nemohla chybět ani škodovka!

     Ráno jsme se plni dojmů z první noci v anglické rodině sešli u autobusu a vyrazili do Londýna. Bohužel jsme tam kvůli nehodě kamionu na dálnici a z toho vzniklé zácpy dorazili o tři hodiny později. I tak jsme si stihli prohlédnout centrum Londýna – viděli jsme Piccadily Circus, Leicester Square, Trafalgar Square, National Gallery, Admirality Arc, Buckingham Palace, St. James Park (kde jsme nakrmili svými svačinkami úplně krotké veverky), Horse Guard Parade, China Town, Shafetsbury Street, Harry Potter museum.

     Pokračovali jsme návštěvou Britského muzea, na jehož prohlídku jsme měli necelé dvě hodiny – při počtu 7 milionů exponátů tohoto muzea jsme za tuto dobu neměli nejmenší šanci ani proběhnout všechna oddělení... To, co jsme však stihli, bylo naprosto úchvatné!

IMG_5021.JPG

     Ve středu jsme zamířili na jih Anglie – obdivovali jsme nádherné divoké útesy Seven Sisters, rozbouřené moře a neuvěřitelně modrou oblohu. Celou dobu nás provázel silný vítr. Na útesech jsme nakrmili racky a ti nás potom provázeli ještě další kus cesty. V těchto místech jsme pořídili naše nejkrásnější fotografie.

     Po nezapomenutelné procházce po útesech následovala návštěva nádherného přímořského letoviska Brighton s dlouhými plážemi, řadami luxusních hotelů, nesčetnými palmami a také nejstarším mořským akváriem na světě, které bylo naším prvním cílem.

     Po prohlídce akvária se naše výprava rozdělila na dvě skupiny – jedna se vydala do známého oblíbeného obchodu, kde lze vše pořídit za 1 libru, druhá dala přednost procházce po pláži a zábavním molu, případně sledování jedné paní učitelky, která se od rána těšila, jak si zaplave v moři. To, že nebylo úplně tropické počasí a foukal silný vítr, rozhodně nebylo na překážku.

     Ve čtvrtek ráno jsme se rozloučili se svými milými hostitelskými rodinami a opět jsme zamířili do Londýna. Pořádně jsme si tentokrát vyzkoušeli i londýnské metro – nejstarší na světě. Povozili jsme se různými směry opravdu důkladně. Nejprve jsme jeli na Baker Street, kde je nejen legendární byt slavného Sherloka Holmese, ale také slavné muzeum Madame Tussauds.

IMG_5344.JPG

     Po zajímavé a zážitky nabité prohlídce muzea jsme navštívili známou Oxford Street a oblíbený Primark. Následovala procházka kolem Toweru s vyhlídkou na v té době květinami zaplavený Tower Bridge. A potom už jsme se vypravili do Greenwiche, abychom na vlastní oči spatřili slavnou hvězdárnu a mohli alespoň chvilkou stát jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli.

IMG_3204.JPG

     Zbývala chvíle na nakoupení potravin na zpáteční cestu a už jsme vyrazili k našemu autobusu, který nás ve večerních hodinách zavezl na trajekt. Tentokrát jsme absolvovali noční plavbu, která byla opět krásná – tajemná a hodně větrná, ale také smutná, protože se blížil konec našeho zájezdu.

    Ten jsme si ale o několik hodin prodloužili, protože na dálnicích v Německu byly nekonečné zácpy. Po cestě jsme se na chvíli zastavili ve starobylém německém městě Würzburgu, kde jsme se osvěžili výbornou zmrzlinou a poté jsme pokračovali směrem domů.

     Ke škole jsme dorazili ve 23,30 všichni zdraví a plní dojmů z naší dobrodružné cesty. Budeme na naše krásné dny v Anglii i v Německu určitě všichni dlouho vzpomínat.

                                                                         K. Česalová