srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

kontakt

Základní škola Mánesova Otrokovice, příspěvková organizace

Mánesova 908
765 02, Otrokovice

Tel: +420 576 771 272
Mail: skola@zsotrman.cz
Web: www.zsotrman.cz

Zpravodajství od našich prvňáčků, aneb hádejte, jaké písmenko se učíme tento týden?

Letošní školní rok je prvním, kdy jsme po pilotním testování naplno rozjeli u našich prvňáčků výuku čtení pomocí alternativní metody Sfumato, neboli splývavého čtení.

Splývavé proto, že děti hlasitě vyslovují jednotlivé hlásky v jeden celek, nepřerušují dech ani nemění tón hlasu. Žáci upevňují práci očí tak, aby oči kontrolovaně fixovaly hlásku po hlásce a měly dostatek času k fixování čteného textu. Při této technice mozek dostává více času na zpracování čteného a porozumění textu. Díky tomu žáci lépe vnímají jazyk jako nástroj komunikace, snáze rozumí a chápou význam textu. Uvedený způsob čtení staví na přirozené intonaci, nedochází k deklamování a špatnému frázování, naopak je podporována přirozená zpěvnost naší řeči. Metoda je založena na tzv. zážitkovém učení, využívá přirozenou hravost dětí a výuka probíhá formou hry, která žákům umožňuje prožít čtené a vede k odstranění ostychu ke čtení. Metoda je prevencí dyslexie a poruch učení a respektuje individualitu žáka i věkové zvláštnosti.

Takže jak to vypadá v praxi?

Každý týden se učíme nové písmenko. Už umíme O, S, B, U, A. A je to opravdu divadlo! Například písmeno U – přijela učitelka Uršula Uličná, která hraje na ukulele, měla nový účes a přivezla s sebou ubrousky a udici.

Nebo B – do třídy byl doručen balík od prasátka Bertíka, ve kterém byla bábovka, pro každého brýle, brčka, bonbony Bonpari, bublifuk a brambůrky.

Tento týden přišlo na řadu písmeno L. A to byla a zůstává největší záhada, protože ve třídě se v pondělí objevil lyžař a žáci dodnes nerozluštili, kdo to byl. Pozná ho na fotkách někdo z vás? V batohu měl lopatku pro případ nebezpečí laviny, lampion a lampičku. Ale všechna starost o vyučování není jen na paních učitelkách, i žáci si přináší předměty na dané písmenko z domova. Do vyučování si už přinesli utěrky a učili se uzly. Ve třídě měli i vlastní lyže, lak na nehty, lízátko, lopatku, lisované listy a lesk na rty. Hráli si na archeology, pekli štrúdl ve tvaru U. To by bylo, aby ta písmenka nezdolali!

Fotky ze zpravodajství