březen 2019
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

kontakt

Základní škola Mánesova Otrokovice, příspěvková organizace

Mánesova 908
765 02, Otrokovice

Tel: +420 576 771 272
Mail: skola@zsotrman.cz
Web: www.zsotrman.cz

Noc alchymistů 2017

Den po Mikuláši pořádala SPŠ Otrokovice a Experimentárium Noc alchymistů, kam nás - Zapálené pro vědu - pozvali. Velmi rádi jsme přišli s těmi nejlepšími fyzikálními pokusy z Mánesky.

Své stanoviště jsme měli po dobu 2,5 hodin v Experimentáriu, kam vedla návštěvníky temná cestička ozářená plameny desítek svíček.

Ohniváčci, lovci a mrazíci - tak by se dalo popsat naše stanoviště ve vstupním atriu do Experimentária

Ohniváčci - letošní nováčci v kroužku - Nikča Licovová, Míša Vlčková a Kamča Marková (všechny VI. B) - předvedli, proč jsme Zapálení pro vědu. Děvčata zviditelnila neviditelné, jak jinak než ohněm.

Když je vědec na lovu... To bylo mottem Verči Novotné a Markétky Klableňové (VI. A). Po krátičké přednášce o přeměnách energií si návštěvníci mohli zastřílet do terčů a vyzkoušet tak přeměny energií na sobě samých.

Mrazíci - Verča Matesková, Naransolongo Ganbayar (obě VII. B), Honza Staněk a Dominik Běhal (oba VIII. C) a jejich suchý, sušší, nejsušší led s teplotou -78 °C. S jeho pomocí připravovali pro návštěvníky kouřící, přesto studené drinky, rozdávali samonafukovací balónky a poskytovali munici pro střelbu podobnou špuntům od šampaňského. Navrch ukázali princip funkce hasicích přístrojů plněných oxidem uhličitým – CO2

Druhé stanoviště měli Zapálení pro vědu v prvním patře, které jsme zasvětili elektřině, bleskům a tajemství fakírů.

Eliška Riesslerová (IX. B) se stala dočasným strojvedoucím Maglevu a Hikari a předvedla, jak se dá snadno postavit vlag pohybujíc se po “magnetickém polštáři“.

Nechat do sebe vpálit blesk s elektrickým napětím 30 000 V či zapálit tímto bleskem papír? Rozsvítit zářivku na dálku jako světelný meč žákovským Teslovým transformátorem? Žádný problém pro Marka Kunze (IX. C) a nyní ani pro mnohé návštěvníky Noci alchymistů.

Součástí našeho vědeckého prostoru byly i příklady udělátek, která naši zapálení žáci vyrábějí nebo budou - nejjednodušší elektromotor na světě, indukční stříkačka a CD-ROM mechnika jako zdroj elektřiny pro svícení. Nejjednodušší elektromotor na světě předváděla Lea Kolomazníková (IX. B).

Do tajemství fakírů a jejich schopnosti sedět na fakírské desce se ponořili Verča Janečková (VI. A) a Štěpán Riessler (VII. A). Dokonce dopřáli alchymistům-návštěvníkům možnost vyzkoušet si fakírskou desku na vlastním pozadí. Nevěřícím Tomášům musel zapalovač pro vědu ukázat sezení na desce i s dalším 100kg chlapem na sobě, než se někteří návštěvníci odvážili posadit se na desku plnou hřebíků.

Vlasy postavené na hlavě i bez velké hrůzy, levitující zavařovací víčka a neviditelný elektronový vítr. To vše převáděli Matěj Šimon a Jirka Novotný (VI. A) se speciálním hostem Terkou Šůstkovou (VIII. C).

Speciální poděkování Báře Elisabeth Dočkalové (IX. B) a Pavlovi Mrázkovi (IX. C) za focení a zpracování těchto fotek.

Také děkujeme Continetal Barumu za poskytnutí suchého ledu a Experimentáriu a SPŠ Otrokovice za možnost předvést našim žákům, co dovedou s fyzikou.

 Na shledanou na další akci – třeba za rok na Noci alchymistů 2018.

 
 

Další informace