únor 2018

Zapálení pro vědu...

Tak se jmenovalo představení pro veřejnost plné fyzikálních a chemických pokusů, které se uskutečnilo 14. prosince ve Sportovním a kulturním centru, Staré město.

Pokusy předvedli žáci z vybraných škol včetně naší Mánesky v rámci programu na podporu nadaných žáků s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. O zapojení do projektu SVČ Klubko jsem psal dříve. Jako hosté vystoupili debrujáři z Holešova.

Během dvouhodin jsme předvedli 8 demonstračních pokusů. Diváci dostali možnost si některé vyzkoušet takříkajíc na vlastní kůži. Mimo našich ukázek jsme shlédli asi dvacet jiných od dalších účinkujících.

Pro mnohé žáky zapálené pro vědu to byla první či druhá zkušenost s vystupováním před veřejností – tréma byla na některých vidět. Přesto to všichni své pokusy předvedli. Pro žáky to byla výborná zkušenost, zvláště pro ty mladší – šesťáky a sedmáky – s dalšími vystoupeními budou jen lepší a lepší a trémy bude ubývat. Kde bylo nejhůř, pomohla drobným vysvětlením přímo nebo dotazem moderátorka Eliška Riesslerová.

Zapálení pro vědu, kteří reprezentovali Mánesku

Markové Kunz (IX. C) a Neulinger (VIII. C) a Pavel Vysloužil (tzv. Vé) (IX. C) seznámili diváky s Teslovým transformátorem.

Lea Kolomazníková (IX. B) a Market Rösnerovou (VIII. C) představily nejjednodušší elektromotor, který i samy postavily.

Terka Eva Valová (IX. C) a Eliška Riesslerová (IX. B) řídily elektromagnetický vláček.

Verča Janečková (VI. A) se Štěpánem Riesslerem (VII. A) předvedli a vysvětlili záhady fakírského umění.

Marky Klableňová s Verčou Novotnou (obě VI. A) vysvětlily, proč potřebujeme k lovu sluneční záření.

Jirka Novotný a Matěj Šimon (oba VI. A)ukázali pokusy s Van der Graaffovým generátorem. Dokonce postavili vlasy na hlavě i plešatému.

Ohniváčci Kamča Marková, Míša Vlčková, Niky Licovová a Nellča Hillerová (všechny VI. B) podpálily kde co, čímž dokazovali některé vlastnosti jinak neviditelných plynů.

Solka Ganbayar s Verčou Mateskovou (obě VII. B) si hrály na mrazíky se suchým ledem.

Poděkování

Děkuji Monice Havláskové ze Střediska volného času Klubko Staré Město a Otu Pancnerovi z Experimentária Otrokovice za možnos túčasti v programu.

Dále rodičům za podporu svých dětí v oblasti vědy a techniky, samotným účinkujícím za odvahu vystupovat, čas, který potřebovali na přípravu i vystoupení a chuť jít za hranice školních lavic.

Pavlovi Mrázkovi známým též jako eM za fotky a jejich zpracování včetně tvorby videa z akce (vše v přípravě).

Touto akcí skončil výše zmíněný projekt pro nadané žáky. O všem za dobu trvání je na padletu.