květen 2018

Den Země 2018

22. dubna - celosvětový Den Země v podání Zapálených pro vědu... Článek netradičním způsobem.

Před zahájením

12:10 - odjíždím z domova do Otrokovic chystat věci pro program. Mám domluvené dva žáky, kteří přislíbili pomoc s chystáním ve škole - lavice, pomůcky, nákupy, abychom vše stihli připravit do 15 h. Potřebuji hotovost a kelímky. Hlodají mne pochybnosti, zda je v neděli seženu a případně kde. Manželka mi poradila Kaufland. Jedu tam. Vím, že tam mají bankomat. Cestou jsem se zamyslel a přejel odbočku. Otáčím to u Lídlu - zdržení 10 minut. 12:40 - konečně v Kauflandu. Nakupuji plastové kelímky na kouřící drinky a zmrzlinu se suchým ledem, lžičky na zmrlinu, ochucené jogurty (8,4 kg), sirupy na kouřící, přesto chladivé pití, bonbóny na odměny pro vybraná stanoviště aj. Průběžně si píši s žáky, abych se dozvěděl, že budu na chystání ve škole sám :-(. Platba v Kauflandu přes 1 300 Kč.

13:10 - začínám chystat lavice a všechny pomůcky - makačka, propotil jsem dvě trička.

14:15 - vyjíždím s první várkou věcí do parku (hezky vlastním autem za vlastní peníze). Když něco chci dělat s žáky, musím si vše zařídit a taky zajistit - na vlastní náklady.

14:30 - příjezd do parku. Źáci už čekají. Rychlé vyložení věcí, rozdání instrukcí a rychle zpět do školy pro pár posledních pomůcek (robot s tabletem na jeho ovládání) a krabice na suchý led. Mezitím žáci budují své zázemí. Naštěstí jsou velmi soběstační a šikovní. Vodu sehnali lépe, než jsem domluvil.

15:00 - V Continetal Barumu dostávám hromadu suchého ledu (děkujeme za něj!).

Den Země

15:10 - zpět v parku, poslední přípravy. Slavnost se rozjíždí. Všude ještě panuje velký shon. Zakrátko jsme plně připraveni pobavit návštěvníky.

15:20 až 18:00 - díky velkému teplu jdou ledově kouřící pití a zmrzliny na dračku.

Návštěvníci si užívají elektrické kopnutí napětím co mají blesky - cca 250 000 voltů. Nejmenší, malé i větší děti si nechají zapálit ruce.

Na střelnici je pořád živo, každý si rád zastřílí do terče či uloví zajíce.

Zájem je i o robotického slona, samonafukovací balónky, lávovou lampu i magnetické krápníky.

Koho zmohl program v parku, mohl si u nás odpočinout a sednout si na 500 hřebíků. Ano, řeč je o naší fakírské desce. Pro každého něco :-).

16:30 - vaříme mlhu. Naše velké zklamání, když byla fontánka v parku vyschlá :-(. Zachránili nás hasiči. Mají parádní nádrž - proti fontánce výrazně menší - přesto velmi užitečná. Mlhu jsem vařili nadvakrát - byl to HIT!!!

Musíme na nákup dalších lžiček ke zmrzce a posléze i jogurtů. Další cca 400 Kč. K tomu tak 200 Kč za nafukovací (mini)balónky.

Žáci se začínají odvazovat v hrátkách se suchým ledem a také při osvěžování z hadice hasičů, kteří vydatně zkrápí horkem sužované návštěvníky i vystavovatele. Někteří žáci si sami zapálí ruce. Nezůstal jsem pozadu...

Zapalování ruk má největší úspěch u malých dětí :-O :-).

17:40 - došla zmrzka. O pět minut později i pití na kouřící drinky.

17:50 - děláme s hasiči poslední mlhu, která byla větší než předchozí dvě. Každý, kdo byl ještě v parku si ji užil.

Úklid

18:00 - uklízíme, umýváme, balíme.

18:30 - Vše je sbaleno. Tatínek od elektrizující (rozuměj elektricky kopající) Marky jede se mnou do školy a bere další dva ochotníky na úklid. Přenos věcí z auta do kabinetu a úklid lavic zabral v pěti cca 15 minut. Super, děkuji!

18:55 - jsem vyřízený. Dávám si večeři a oddech. Mezitím stahuji fotky a videa z akce do cloudu.

19:30 - pouštím se do úklidu. Zítra se ve škole i ve fyzikálním kabinetu natáčí, propagační video ke GLOBE Games - musím opravdu vygruntovat a přeorganizovat mé skladiště, hlavně krabic.

21:30 - všechny pomůcky vráceny na své místo, krabice pro různé účely úhledně seřazeny. Stoly prázdné - až na věci, které na ně patří. Školník by už určitě rád zakódoval školu. Můj stůl musím uklidit ráno. Konečně jedu domů.

Pondělí 23. 4.

1:10 - všem přeji dobré ráno :-). Řeším problém se synchronizací fotek a videí ze včerejší akce - postrádám je na disku :-(.

2:00 - díky internetu, problém jsem vyřešil. Začínám třídit fotky na web. Videa  i nepoužité fotky archivuji na cloud - jiný cloud.

2:50 - začínám psát tento článek.

3:23 - finišuji své psaní. Galerie je hotova.

3:40 - konečně konec. Jsem ve velkém skluzu.

Konec? Ani omylem!

Udělat krátký a úderný sestřih v iMovie, k tomu udělat video se vším zajímavým - co se nevleze do sestřihu.

Pohlídat si Otrokovické zpravodajství a pokud tam bude něco o náší účasti, přidat na YoutTube link, ať máme pohormadě vzpomínky na Den Země 2018.

Poděkování

Všem zapojeným žákům - Kačka, Nelča, Marky, Verča, Katka, Honza, Dominik, Eliška, Jakub, Simča, Štěpán, Šárka, Kamča a Míša.

Rodičům těchto žáků.

DDM Sluníčku za skvělé stanoviště a možnost ukázat, čím se na Mánesce bavíme.

Continetal Barumu - panu Dopitovi - za suchý led.

Hacičům SDH Kvítkovice za nádrž s vodou ;-).

Pavel Broža, zapalovač pro vědu :-O