leden 2019

Smršť přírodovědného bádání žáků 2. stupně

V loňském školním roce jsme žákům tehdejších šestých až osmých tříd nabídli ve škole opět přírodovědný seminář.

K mé radosti se naplnil ve všech třech ročnících :-). Dal jsem jim vybrat z témat a žáci si sami zvolili jedno či více z nich.

• Sedmáci se rozhodli pro účast v mezinárodním programu GLOBE. Díky nim pokračujeme čtvrtým rokem v tomto skvělém programu, ve kterém fungujeme společně s žáky, studenty a učiteli ze 117 zemí světa. Dále se rozhodli pro zkoumání problematiky odpadů.
  • Osmáci se vrhli do víru tvorby zpravodajství - tvorba přírodovědných reportáží, o dění ve škole. Podpoří nejen přírodní vědy Těším se na jejich výtvory.
  • Deváťáci si zvolili hned několik témat.

Po dvou měsících...

Z výběrů témat žáky jsem opravdu nadšený!

• Jedni pomáhají zachraňovat ohrožené mořské želvy.
  • Jiní pomáhají vědcům zkoumat změny klimatu v Evropě.
  • Další zkoumají klima svého bydliště a jeho změny díky měření meteorologických dat.
  • Sedmáci se ponoří do problematiky odpadů.
  • Mnozí z nich v průběhu roku budou komunikovat s českými odborníky, někteří je přijedou i navštívit.
  • Hrstka z nich bude pro změnu komunikovat s žáky a učiteli v zahraničí.
  • A osmáci se naučí o veškerém dění informovat širokou veřejnost i s podporou Městské televize Otrokovice!

Jedinou skvrnkou na kráse je, že si jen několik z nich seminář zvolilo ze zájmu. Většina na mě prostě zbyla. Proto mne příjemně překvapují - kolik práce zvládli a jak se k ní postavili. Jsme na ně hrdý!

Pavel Broža