listopad 2018

Sucho – projekt tří škol

Na loňských GLOBE Games (GG) jsem se dohodl s kolegy Honzou ze Základní školy Kunratice a Radovanem – koordinátorem EVVO ze Základní školy Žacléř na společném gloubím projektu s tématem SUCHO.

Záměr spočívá v měření rychlosti vysychání půdy gloubáky v porovnání s meteorologickými daty – dešťové srážky, teplota vzduchu a půdy. Výsledky pak srovnáme a vytvoříme společnou prezentaci pro GG 2019 v Kadani.

Projekt je velmi aktuální s ohledem na čím dál větší horka a úbytek srážek (nástěnka Pinterestu s články k suchu a změnám klimatu). Proto se mu věnujeme v rámci programu GLOBE. Meteorologická data obstarávají sedmáci, kteří se dobrovolně zapojili v rámci přírodovědného semináře. O půdu se stará čtyřčlenný tým chlapců – Thin, Honza, Štěpán a Dominik. Každý z nich reprezentuje jeden ročník, v projektu jsou tedy zástupci celého 2. stupně.

Žákům projekt přinese nové zkušenosti, dovednosti i znalosti v oblasti životního prostředí. Rozvoj kompetencí - komunikačních, sociálních, pracovních a k učení při spolupráci v týmu složeném z žáků tří škol a při tvorbě společného výstupu projektu. Zároveň je čeká jedno společné soustředění v krásném prostředí Krkonoš přibližně měsíc před odjezdem na GLOBE Games. Třeba vzniknou i trvalá přátelství.

Máneska a rovněž občané Otrokovicka získají informaci o tom, jak rychle zde vysychá půda, případně, jak moc je v ní vody. Třeba se podaří vytvořit trvalou spolupráci.

Doufám v dlouhodobé sledování vysychání půdy ke sledování případných změn klimatu nejen Otrokovicka - domova našich současných i bývalých žáků.

Pavel Broža